TESTÜNK REAKCIÓI A HŐSÉGRE
A klímaváltozás, globális felmelegedés folyamatában az átlaghőmérséklet növekedése elképesztő változásokat hoz az élővilág működésében. Ez az emberre nemkülönben igaz: a nyári meleg, vagy a kiszámíthatatlan időjárás egészségügyi problémákhoz vezethet, azok kockázata is emelkedik. Még csak közelít a tavasz, de a ma már szinte egymásba mosódó évszakok közelebb hozzák a nyár esetleges kellemetlenségeit. Nem árt tehát felkészülni.
Testünk ilyenkor alkalmazza védelmi mechanizmusát:
IZZADÁS
A verejtékezés az optimális tartomány irányába szabályozza a test hőmérsékletét; az izzadtság a pórusokon át jut el a bőr felületére, ahol párolgás kezdődik, hőelvonás történik, ez hűteni kezdi szervezetünket.
Azonban az izzadás folyamata vizet von el a szervezettől, kevesebb jut az agynak, az izmoknak és a belső szerveknek.
Az izmok működésében a sejtek sótartalma is szerepet játszik, és az izzadással testünk nemcsak vizet, de sót és értékes ásványi anyagokat is veszít, emiatt az elektrolitegyensúly felborul, ez pedig izomgörcsöket okozhat.
A folyadék-és sóveszteség jelensége kiszáradáshoz is vezethet, ilyenkor fellépő tünetek lehetnek: fáradékonyság, étvágytalanság, szédülés, fejfájás, szapora szívverés, hányás, hányinger.
HŐGUTA
A testtömeg öt százalékos értéket átlépő folyadékveszteség már elég a hőguta kialakulásához is.
Ilyenkor hőfelesleg jelentkezik szervezetünkben, amit testünk a folyadékveszteség következtében képtelen leadni, így túlmelegszik.
Hőségben, a szabadban végzett megterhelő fizikai munka, sportolás, de akár túlzásba vitt napozás is okozhat hőgutát.
Tünetei, rá utaló jelek:
- vörös fej
- forró, száraz bőr
- élettelen arckifejezés
- tántorgó járás
- megemelkedett pulzus
- igen magas testhőmérséklet (akár 43-44 °C)
- súlyos esetben akár az eszméletvesztés
Szédülés, émelygés, fejfájás, súlyos esetben láz – ilyen tünetek tapasztalása esetén mielőbb hívjunk orvost!