KLÍMÁVAL A BETEGSÉGEK ELLEN
HOGYAN HAT A LÉGKONDICIONÁLÓ A SZERVEZETEDRE?
A helytelen klímakörülmények az egész szervezetedre hatással lehetnek, de elsősorban a légzőszerveidre, valamint a vérkeringésedre. A hideg-meleg változáshoz való alkalmazkodás egyénfüggő, ebből kiindulva az ideális klíma általi hőmérséklet megítélése is az. A tünetek megjelenése változó, függően attól, ki mennyire érzékeny.
A KLIMATIZÁLT HELYISÉG LEVEGŐJE SOKSZOR SZÁRAZ, EZ OKOZHAT
- légzési panaszokat,
- légszomjat,
- a szem, a torok és az orr nyálkahártya szárazságát,
- fejfájást,
- szédülést,
- kimerültséget.
Sokaknál jelentkeznek
- megfázásos, allergiás tünet (orrfolyás, tüszkölés, köhögés, könnyezés),
- kötőhártya-gyulladás,
- fogfájás is.
A klímaberendezés számos fertőzést okozó mikroorganizmus számára nyújt ideális feltételeket.
A leggyakoribb baktérium nemzetségek: Actinomycetes, Flavobacterium, Pseudomonas;
protozoák: Acanthamoeba, Vorticella; nematodák;
penészgombák: Aspergillus, Cephalosporium, Cladosporium, Fusarium, Mucor, Penicillium, Rhodotorula, Trichoderma.
A száraz levegő a bőrödet is szárítja, és arról sem szabad megfeledkezni, hogy a hideg levegő közvetlenül éri a válladat vagy a nyakadat, ízületi fájdalmak és gyulladások is kialakulhatnak. Ehhez már elegendő egy nyolcórás, hűtött térben eltöltött műszak is.
Előfordulhat, hogy a klíma tisztító és szűrő rendszere nem kellően karbantartott, ebben az esetben komolyabb gondot is okozhatnak, ugyanis ez a zárt rendszer kedvez a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásának. Ezek közül talán a legfontosabb a Legionella: az általa kiváltott enyhébb lefolyású betegség a Pontiac-láz, amely az influenzához hasonló tüneteket produkál, a légionárius betegség viszont összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, amely akár végzetes is lehet.
A nem megfelelően és rendszeresen (!) karbantartott készülékek az alábbi betegségek kialakulását segíthetik elő:
- hypersensitiv pneumonitis (tüdőgyulladás),
- asztma,
- allergia,
- szisztéma s mycosis (gombafertőzés),
- aspergillosis (tüdőben előszeretettel megtelepedő gomba okozta gyulladás).
TARTSD KARBAN A KLÍMÁT!
Rendkívül fontos a rendszeres karbantartás a légkondicionáló hatékonyságának megőrzése érdekében, ennek része kell, hogy legyen a beltéri egység tisztítása is. Sokan elhanyagolják a kültéri egységet, így annak sokszor leromlik a hatékonysága, csak a villanyszámla emelkedik.
Néhány ötlet a megfelelő klímahasználathoz
- A légkondicionálót mindig az adott helyiség méreteinek figyelembevételével válaszd ki. Ha az adott szobára jutó teljesítmény alacsony, sokat üzemel a készülék, ez megnöveli a fogyasztást és csökkenti az élettartamot, mindkét esetben a zsebedbe kell nyúlnod. Nem szégyen szakember segítségét kérni.
- Lehetőleg A vagy A+ energia kategóriás készüléket vásárolj. Vedd figyelembe a készülék áramfogyasztását, huzamosabb használat esetén az alacsonyabb üzemelési költség hamar megtérül.
- A klímaberendezést bízd szakemberre! A beltéri egységet oda helyezd el, ahol nem fújja rád a hideg levegőt, így megkímélheted magad a felsőlégúti betegségektől, valamint a klímareumától.
- Szezon előtt, illetve rendszeres időközönként tisztíttasd ki a rendszert!
- Erős napsütés ellen használj valamilyen külső árnyékolót, éjjel pedig szellőztess, ezzel gazdaságosabbá teheted a klíma üzemeltetését.
- Őszi-téli időszakban is 15-20 percre bekapcsolva a berendezést megelőzhető a tömítések kiszáradása, és meghosszabbítható a klíma élettartama.